Dla Pacjenta

Czym są badania kliniczne?

Badania kliniczne są medycznymi projekty badawczymi. Nowe cząsteczki oceniane są najpierw w fazie przedklinicznej w laboratoriach. Następnie najbardziej obiecujące z nich badane są w trakcie projektów klinicznych.

 

Co jest celem badania klinicznego?

Celem badania klinicznego jest ocena nowych leków, sprawdzenie ich bezpieczeństwa oraz skuteczności w poprawie stanu zdrowia lub złagodzeniu objawów czy zatrzymaniu rozwoju choroby. Badania kliniczne pozwalają na zdobycie wystarczających dowodów bezpieczeństwa i skuteczności stosowania nowych terapii. Wszystkie aktualnie dostępne dla pacjentów leki, zarówno w szpitalu, jak i w aptece zostały dokładnie przetestowane w badaniach klinicznych. Dzięki tym działaniom istnieją dowody na ich bezpieczeństwo i skuteczność, a lekarze wiedzą, które terapie są najbardziej odpowiednie dla ich pacjentów. Właściwe organy regulacyjne w każdym kraju lub regionie na podstawie wyników badań decydują o dopuszczeniu leków do stosowania.

 

Jakie korzyści wynikają z udziału w badaniu klinicznym dla pacjenta?

       udział w projektach skutkujących wprowadzeniem nowych leków do terapii dla wielu pacjentów

       dostęp do nowoczesnej oraz innowacyjnej terapii

       bezpłatna opieka medyczna, świadczona przez wykształconych lekarzy

       możliwość wykonania bezpłatnych, specjalistycznych badań przy użyciu nowoczesnej aparatury medycznej

       szansa na poprawę lub odzyskanie zdrowia

       szansa na poprawę jakości życia

 

       przyczynianie się do postępu medycyny i rozwoju systemu ochrony zdrowia

 

Czy udział w badaniach klinicznych jest bezpłatny ?

Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny. Pacjent ma prawo do całkowitej ochrony swoich danych osobowych, do anonimowości oraz do informacji na temat stanu swojego zdrowia przez cały okres trwania badania i po jego zakończeniu. W ramach udziału w badaniu klinicznym pacjent objety jest dodatkowym ubezpieczeniem oraz otrzymuje zwrot kosztów za dojazdu do ośrodka.

 

Czy mogę zrezygnować z udziału w badaniu klinicznym?

Uczestnik badania klinicznego może się wycofać z udziału badaniu klinicznym w każdej chwili według własnego uznania, nie podając powodu rezygnacji. Decyzja nie wpływa na dalszą opiekę medyczną czy dostęp do leczenia poza badaniem klinicznym.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat uczestnictwa w badaniach klinicznych zachęcamy do odwiedzania serwisu:

Skip to content